Вівторок, 25 Червня, 2024

Як побачити ШІМ в OLED-екрані свого смартфона

Дисплеї AMOLED/OLED мають суттєву погану особливість: вони нерівномірно відображають кольори. Тому вендори використали найпростішу технологію для вирівнювання кольорів цього типу екрана – широтно-імпульсну модуляцію (ШІМ). Однак вона має негативний вплив на здоров’я, а в багатьох телефонах значно перевищує встановлені нормативними документами ліміти. Є спосіб швидко оцінити рівень ШІМ при купівлі нового мобільника.

В Україні при роботі з електронними гаджетами, згідно з НПАОП 0.00-1.31-99, коефіцієнт пульсації не повинен перевищувати 5%. Детальніше читайте в статті «Смартфони з AMOLED/OLED руйнують наші очі: перевірка ШІМ в екранах iPhone XS (Max), Galaxy Note 9 та Mate 20».

Усе, що вище, – небезпечно для здоров’я. Органи зору і мозок людини продовжують сприймати і реагувати на ці пульсації аж до частоти 300 Гц. Через тривалу роботу з подібними пульсуючими джерелами світла виникають неприємні явища: підвищена стомлюваність, головний біль, стреси, незрозуміле відчуття дискомфорту. В особливо «вдалих» обставинах може виникнути стробоскопічний ефект, що викликає у людей помилкові реакції.

На LCD-екранах немає ШІМ (менше 1%) – у них яскравість світлодіодів підсвітки регулюється струмом. В OLED пульсації можуть перевищувати 100%.

У дисплеях OLED кожен піксель є індивідуальним світлодіодом з власними електричними параметрами. При традиційному способі регулювання їхньої яскравості за допомогою зміни струму кожен піксель починає світитися з власною яскравістю, що виглядає як нерівномірне відтворення кольору. Тому виробники використовують ШІМ, при якому використовується інертність людського зору. Із ШІМ на пікселі подається 100% струму, а регулюється час їхньої активної роботи. Чим довший час активації пікселя, тим яскравіше він виглядає для користувача. Чим коротший час активації пікселя, тим меншою для ока виглядає його яскравість, але при цьому екран суттєво мерехтить. Визначити пульсацію ШІМ у числах можна за допомогою приладів – пульсметрів.

Оцінити ШІМ OLED-екрана в девайсі перед його купівлею допоможе будь-яка відеокамера, яка здатна знімати на швидкості 240 fps або краще 480 fps. Зробіть мінімальну яскравість дисплея та запишіть відео. Потім встановіть яскравість 20% і знову запишіть відео. Збільшуйте яскравість та щоразу робіть ролики. Мерехтіння ШІМ чітко видно на записі як блимання дисплея та горизонтальні або діагональні смуги.

Можна вважати хорошим екран, у якого ШІМ помітно проявляється лише на яскравостях 20% та нижче.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися