Оперативна пам’ять. Що, куди, як вибрати

Чим більше оперативної пам’яті, тим краще, але справа не тільки в цьому. Кожен компонент комп’ютера має багато специфікацій і оперативна пам’ять, або ОЗП чи RAM, не є винятком з цього правила. Давайте подивимося, що варто знати про правильний вибір оперативної пам’яті для комп’ютера.

Фізичний форм-фактор

Оперативна пам’ять фізично представляє собою електронну плату з чипами, яка вставляється у відповідний слот комп’ютера. У неї існує кілька форматів і ОЗП настільного ПК відрізняється від оперативної пам’яті ноутбука.
Модулі оперативної пам’яті називаються DIMM і їх існує кілька різних типів:

UDIMM. Це найбільш поширений форм-фактор оперативної пам’яті на ринку ПК. Літера U означає небуферизований. Як правило, якщо вказано як просто DIMM, то, швидше за все, це буде UDIMM.

SO-DIMM – другий за поширеністю тип оперативної пам’яті. Це той форм-фактор, який використовується у ноутбуках. Такі модулі є зменшиними у розмірі DIMM.

MicroDIMM. Рідкісний форм-фактор ОЗП, який менше за розміром, ніж SO-DIMM.

DDR

Сучасна оперативна пам’ять побудована на базі стандартів DDR, що розшифровується як «подвійна швидкість передачі даних». Найбільш новим поколінням сьогодні є DDR5, яке лише почало впроваджуватися. Більшість комп’ютерів та ноутбуків наразі працюють на DDR4/LPDDR4. Бюджетні та застарілі моделі використовують DDR3/LPDDR3.

Кожен процесор пристосований до відповідного покоління пам’яті. Наприклад, ноутбуки можуть використовувати модулі SO-DIMM звичайної DDR4 або LPDDR4 зі зниженою робочою напругою.

Материнська плата і процесор будуть основними визначальними факторами того, який тип оперативної пам’яті DDR потрібен для ПК чи ноутбука. Тому ознайомтеся з їхніми специфікаціями, перш ніж вибирати оперативну пам’ять.

Ємність

Ця частина знайома майже кожному: чим більше оперативної пам’яті, тим краще.
Нині для офісних задач, серфінгу, перегляду YouTube, ігор минулого десятиліття може вистачити мінімуму у 8 ГБ. Однак краще, щоб комп’ютер чи ноутбук мав 12 або 16 ГБ.

Швидкість

Навіть в межах одного покоління DDR оперативна пам’ять має модулі з різною швидкістю передачі даних. Остання визначається робочою частотою та часовими затримками (таймінгами).

Частота оперативної пам’яті зазвичай вказана як DDR4-3200 або DDR4 2666 МГц. Більш висока частота краще, але процесори і материнські плати розраховані на певну максимальну частоту. Крім того, ціна на високочастотну оперативну пам’ять часто вища.

Із ростом частоти часто змінюються необхідні для роботи ОЗП часові затримки. Вони зазвичай вказуються на етикетці як ряд чисел 16-21-21-40 чи одне число CL16. Чим менше числа, тим краще, але така пам’ять дорожча.

Естетика

Якщо комп’ютерний корпус має прозору стінку, стає важливою естетична складова його компонентів. Багато наборів оперативної пам’яті, особливо для геймерів, включають в себе красиві розподільники тепла і навіть різнокольорові світлодіоди RGB.

У підсумку

Для вибору правильного комплекту оперативної пам’яті для ПК чи ноутбука потрібно знати використовуваний форм-фактора DIMM, тип DDR і максимально підтримувану робочу частоту та таймінги. Далі відповідно до свого бюджету оберіть оптимальне співвідношення швидкості та обсягу пам’яті.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я