Неділя, 21 Квітня, 2024

5 речей, на які варто звернути увагу при купівлі портативної електростанції

Українцям жити з подачею електрики за годинами принаймні до весни, каже директор енергокомпанії YASNO Сергій Коваленко. Павербанк з розетками, або, як його ще називають, портативна електростанція, – чудовий спосіб мати авнономне джерело енергії для всієї оселі на години таких екстрених чи планових відключень. З ним можна живити усе освітлення в квартирі, телевізор, ноутбуки, кавоварку чи мультиварку тощо.

Найпростіший спосіб отримати портативну електростанцію – підключити до комп’ютерного безперебійного блока живлення автомобільний акумулятор. А якщо вам потрібно щось більш потужне, компактніше, функціональніше або естетично привабливіше, ось на що варто звернути увагу при купівлі портативної електростанції.

1. Ємність акумулятора

Коли ви шукаєте портативну електростанцію, ємність акумулятора є найважливішою характеристикою, на яку ви повинні звернути увагу. Чим більша ємність батареї, тим довше ви зможете працювати на одній зарядці.

Загалом, купуйте батарею максимальної ємності, яку тільки можете.

Однак, враховуючи розмір, вагу та вартість, ви можете скористатися більш прорахованим підходом, розглядаючи ємність акумулятора вашої портативної електростанції відносно своїх потреб.

Оскільки різні виробники використовують різні показники для ємності батареї своїх портативних електростанцій, це може заплутати. Найпопулярніші показники, які використовуються для вимірювання ємності акумулятора, включають мАг (міліампер-година), А-год (ампер-година), Вт-год (ват-година) і кВт-год (кіловат-година).

На гаджетах та побутових приладах зазвичай вказують максимальне споживання електроенергії у ват-годинах або кіловат-годинах. Його можна знайти на блоці живлення чи на самому девайсі.

Щоб краще зрозуміти, як довго портативна електростанція може живити ваш пристрій, спочатку потрібно знати ємність її батареї у ват-годинах. Але якщо виробник вказує лише ємність батареї в мАг (міліампер-годинах) або А-год (ампер-годинах), ви можете взяти ці числа плюс номінальну напругу батареї (12 В або 24 В) і значення в ват-годинах, використовуючи таблицю нижче:

Ампер/міліампер-години Акумулятор, ват-годин 12 В Акумулятор, ват-годин 24 В
10 Аг/10 000 мАг 120 Вт-год 240 Вт-год
20 А·год/20 000 мА·год 240 Вт-год 480 Вт-год
30 А·год/ 30 000 мА·год 360 Вт-год 720 Вт-год
40 А·год/ 40 000 мА·год 480 Вт-год 960 Вт-год
50 А·год/ 50 000 мА·год 600 Вт-год 1200 Вт·год
60 А·год/ 60 000 мА·год 720 Вт-год 1440 Вт-год
70 А·год/ 70 000 мА·год 840 Вт-год 1680 Вт-год
80 А·год/ 80 000 мА·год 960 Вт-год 1920 Вт-год
90 А·год/ 90 000 мА·год 1080 Вт-год 2160 Вт-год
100 А·год/ 100 000 мА·год 1200 Вт·год 2400 Вт·год
120 А·год/ 120 000 мА·год 1440 Вт-год 2880 Вт-год
140 А·год/ 140 000 мА·год 1680 Вт-год 3360 Вт-год
160 А·год/ 160 000 мА·год 1920 Вт-год 3840 Вт·год

 

Припустимо, що ваш ноутбук споживає максимальну потужність 90 Вт (вона ж 90 Вт·год), а портативна електростанція має батарею ємністю 40 000 мА·год в акумуляторах напругою 12 вольт.

Використовуючи таблицю вище, ви побачите, що електростанція має ємність акумулятора 480 Вт·год. Якщо розділити це на 90 Вт-год, які використовує ноутбук, можна очікувати приблизно 5 годин роботи.

2. Технологія акумулятора

Ще одна важлива річ, на яку вам слід звернути увагу в портативній електростанції, — це тип хімії акумулятора, який вона використовує. Це значною мірою визначає розмір, вагу, вартість, швидкість заряджання та те, як довго ваша електростанція може виробляти електроенергію до відключення.

В портативних електростанціях можуть використовуватися літій-іонні (Li-Ion), літій-полімерні (Li-Po), літій-залізофосфатні (LiFePo4) і свинцево-кислотні акумулятори.

Свинцево-кислотні акумулятори є найдешевшими, але вони найважчі та мають найменшу ємність. Такий акумулятор буде втричі важчим за літієвий при порівняній ємності.

Літій-іонні батареї та літій-полімерні забезпечують найбільшу щільність енергії на кілограм ваги. Чудове рішення, за виключенням ціни, яка в два-три рази вища за свинцево-кислотні акумулятори. Також літій-іонні та літій-полімерні батареї загрожують пожежею і вони мають ресурс у кілька сотень циклів заряджання-розряджання.

Найчасніше у портативних електростанціях використовується літій-залізофосфатна технологія. Такі акумулятори можна вважати не схильними до пожежі, а також їхній ресурс обчислюється тисячами циклів заряджання-розряджання. Однак LiFePo4 мають дещо меншу щільність енергії порівняно з літій-іонними та полімерними батареями.

Отже, якщо вам потрібна максимально дешевий павербанк – обирайте зі свинцево-кислотними акумуляторами. Якщо необхідно мати найбільшу ємність та найменші розміри – ваш вибір літій-іонна/літій-полімерна технологія. В інших випадках найкращим вибором є літій-залізофосфатні акумулятори.

3. Технологія інвертора

У портативних електростанціях встановлені пакети акумуляторів, які мають напругу 12 або 24 вольти, іноді – більше. Щоб отримати напругу як в розетці (240 Вольт) потрібен інвертор. Цей електронний блок, по-перше, піднімає напругу з 12/24 до 240 вольт, по-друге, – перетворює постійний струм батарей у змінний.

Загалом існує два типи інверторів: з чистою синусоїдою та інвертори з модифікованою синусоїдою.

Різниця між чистою синусоїдою та модифікованою полягає в тому, наскільки плавно змінюється напруга в часі. В розетці напруга змінюється максимально плавно – це виглядає як графік синусоїди.

Електродвигуни асинхронного типу, наприклад, в холодильнику чи кондиціонері, використовують плавну зміну напруги для своєї роботи. Якщо зміна напруги відбувається не по плавній синусоїді – вони починають надмірно грітися, що при тривалій роботі загрожує перегрівом та виходом з ладу. Це також стосується приладів, що мають трансформаторні блоки живлення.

Інвертори з чистою синусоїдальною хвилею копіюють ідеальний графік синусоїди як в розетці. Однак реалізація такої синусоїди в інверторі вимагає складніших схемотехнічних рішень, тому інвертори з чистою синусоїдою дорожчі.

Інвертори з модифікованою синусоїдальною хвилею не намагаються наблизити зміну напруги до ідеалу і тому вони простіші та дешевші.

Для більшості побутових приладів взагалі неважливо яка синусоїда на вході і чи є вона взагалі. Імпульсні блоки живлення все одно перетворюють змінний струм в постійний для своєї роботи.

Тобто якщо ви збираєтеся використовувати портативну електростанцію лише для живлення комп’ютера, моніторів, ігрової приставки, телевізора, лампочок, кавоварки, мультиварки, чайника, а також нетривалий час холодильника чи кондиціонера – тоді електростанція з модифікованим синусом вам цілком підійде.

Для постійної роботи холодильника, морозильної камери, кондиціонера, насоса та інших приладів з асинхронним електродвигуном чи трансформаторним блоком живлення варто обирати інвертор з чистою синусоїдою.

4. Пікова та постійна потужність

Деякі прилади, особливо ті, що мають електродвигуни, під час свого включення споживають в рази більше енергії, ніж в сталому постійному режимі. Якщо це пікове навантаження перевищить максимальні можливості інвертора – він вимкнеться внаслідок перенавантаження і ваш прилад не зможе працювати. Тому пікова та безперервна потужність також є важливими характеристиками, на які вам слід звернути увагу, купуючи портативну електростанцію.

Холодильники, дротові електроінструменти, електричні вентилятори, блендери та кухонні комбайни вдасться живити лише від портативної електростанції, якщо вона має достатню пікову потужність.

Щоб знати, скільки пікової та безперервної потужності вам потрібно від вашої портативної електростанції, ось список типових приладів та їх потужність:

Пристрій/обладнання Пікова потужність Постійна потужність
Холодильник/морозильна камера 2200 Вт 700 Вт
Насос 150 Вт 50 Вт
Насос для колодязя 2100 Вт 1000 Вт
Провідний дриль 850 Вт 600 Вт
Кондиціонер 1500 Вт 500 Вт
Блендер 500 Вт 350 Вт
Кавоварка 1600 Вт 800 Вт
Проектор 270 Вт 220 Вт
Ігровий ПК 600 Вт 300 Вт

Вхідні та вихідні порти живлення

Наостанок потурбуйтеся, щоб ваша портативна електростанція мала усі типи роз’ємів, які вам можуть бути потрібними. Це особливо вірно для портів заряджання від постійного струму (USB-A, USB-C, автомобільний прикурювач). Для розетки змінного струму можна використати звичайний подовжувач.

Зупиняйте свою увагу на портативних електростанціях з декількома портами USB і USB-C для зарядки портативних пристроїв, портом для зарядки 12 В та принаймні 2 розетками змінного струму.

Також обирайте ті моделі, які пропонують більш широкі можливості для свого заряджання: від USB, від розетки 240 Вольт, від 12 Вольт і тому подібне. Деякі портативні електростанції пропонують роз’єми розширення, дозволяючи під’єднати більше акумуляторів.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися