Середа, 24 Липня, 2024

Рідер замість підручників

Електронні книги давно стали звичним для нас пристроєм, а от у школах ними майже не користуються. Ми з’ясували, чому це так і чи може рідер замінити паперову книгу у навчанні.

Фото: dnews.donetsk.ua

Переваги електронних книг у навчанні

Користуватися рідерами замість паперових підручників вигідно з кількох причин. Головна з них – це розвантаження плечей школярів. Зараз вага рюкзаків старшокласників досягає 5 і більше кг. Лікарі кажуть, що такі постійні навантаження шкідливо впливають на поставу і розвиток організму в цілому. Існують навіть спеціальні норми, за якими вага рюкзака старшокласника не повинна перевищувати 4,5 кг. Тож навіть заміна декількох паперових підручників на їхні електронні аналоги може суттєво полегшити щоденну ношу школяра.

Електронні читалки можуть розвантажити рюкзаки учнів. Фото: wherewoman.ru

Також електронні книги додають навчальному процессу інтерактивності. У виграші тут і учні, і вчителі. Нехай рідери не такі функціональні, як планшети, проте й вони можуть відкривати лінковані та анімовані файли, схеми, діаграми та інше. Деякі з цих гаджетів можуть програвати MP3-файли, що стане в пригоді на уроках іноземної мови та музики, виходити в інтернет через Wi-Fi та вбудований браузер. Водночас рідери не відволікатимуть увагу школярів на серфінг сторонніми ресурсами або іграми, що може бути при використанні планшета. І, звісно, навантаження на очі при використанні читалки значно менше, ніж у випадку з планшетом.

Ці та інші переваги, здавалося б, мали б витісняти паперові книги електронними, проте цього не відбувається через декілька проблем.

Що гальмує прогрес

Щоб використовувати е-рідери як підручники в школі, потрібно, щоб вони відповідали ряду вимог. По-перше, це формат. Популярні й недорогі п’яти- і шестидюймові моделі не підходять через малу діагональ. З нею школярам буде незручно працювати, а нумерація сторінок у звичайних підручниках не збігатиметься з електронною версією. Найоптимальніший варіант для школи — це 9,7 дюймів (хоча 8 також прийнятний). На такому великому екрані стандартні підручники у форматі PDF можна відкривати у співвідношенні 1:1 з паперовими книгами. Але такі рідери коштують доволі дорого, що може стати проблемою для сімейного бюджету. Особливо враховуючи, що діти в школі багато рухаються та бешкетують, і дорогу річ можна банально розбити. Якщо ж електронна книга зламається, треба терміново шукати або запасну, або паперові варіанти підручників.

Для школи потрібні рідери з великою діагоналлю

По-друге, підручники з деяких предметів мають бути кольоровими. Це, наприклад, книжки з географії, історії (де присутні кольорові карти), біології, хімії (різноманітні схеми, таблиці та позначки) та інших предметів. І хоча пристрої з кольоровими Е Inc дисплеями вже є на ринку, вони ще не досить розповсюджені та, знову ж таки, дорогі. Тож школяреві навіть використовуючи е-рідер все одно доведеться носити в рюкзаку деяку кількість паперових підручників.

В ідеалі електронні книги для школи повинні мати кольоровий дисплей. Проте таких моделей поки що дуже мало, та і коштують вони не дешево

І по-третє – це контент для рідерів. Тут не все так погано, при бажанні цифрові варіанти підручників знайти можна. Більш детально ми про це поговоримо найближчим часом.

Що є в Україні

Тема переходу шкіл на електронні підручники вже підіймалася в нашій державі. Активно про це говорили в 2010-2012 роках. Тоді це обговорювалося в Міністерстві освіти, створювалися проекти, проводилися експерименти. Але масовою тенденція не стала. Це й не дивно, адже це питання ще не на часі навіть у багатьох західних країнах.

Тоді ж на ринку з’явилися декілька моделей книжок, створених спеціально для використання в школі. Розробила їх компанія PocketBook. Це, наприклад, 9-дюймовав модель PocketBook Pro 912 Education. Виділялася вона не тільки великою діагоналлю, а й продуманим інтерфейсом, з великим годинником та календарем на головному екрані, а також іншими функціями для школярів, наприклад, вбудованими словниками. Зараз ця модель вже не випускається, проте в PocketBook є схожі – 8-дюймові InkPad та Color Lux. Остання має E Ink Triton дисплей, що здатен відображати 4096 кольорів.

Е-рідер PocketBook Pro 912 Education розроблявся спеціально для використання в навчанні

Також на українському ринку є вітчизняна копанія EvroMedia із зареєстрованим товарним знаком «Е-підручник». В її арсеналі чотири моделі рідерів, хоча саме як підручник можна розглядати лише одну – EvroMedia Е-підручник Classic Pro. Ця читалка має діагональ 9,7 дюймів, чого цілком достатньо для комфортного перегляду цифрових варіантів підручників у правильному розмірі. Та й коштує вона дешево – близько 2,2 тис. грн. Для такої діагоналі це дуже гарна ціна. А от інші три моделі – звичайні 6-дюймові читалки, що навряд чи підійдуть для школи.

EvroMedia Е-підручник Classic Pro має дуже велику діагональ і привабливу ціну

Резюме

Цілковитого переходу шкіл на навчання за електронними підручниками в найближчому майбутньому чекати не варто. Це стосується не лише України, а й решти світу. Проте як допоміжний пристрій е-рідер у школі цілком може знадобитися. На нього можна завантажувати підручники з деяких предметів, різноманітні додаткові матеріали, словники, посібники, художню літературу за програмою та інші речі, що не потребують суворої регламентації та підтримки єдиного стандарту, але можуть допомогти в навчанні.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися