Неділя, 19 Травня, 2024

Як відрізнити справжню новину від фейків

Неправдиві публікації сьогодні стали справжньою проблемою, яку називають одною з головних загроз інтернету та з якою борються навіть найбільші компанії світу, такі як Facebook та Google. Vodafone також стикнувся з проблемою неправдивих новин під час проведення конкурсу Tech Today Awards. Це було змагання про кращу наукову розробку чи видатного вченого. Але журі часто отримувало матеріали, які при детальному розгляді виявлялися фальшивкою. Тому Vodafone Україна запросив експертів, щоб дізнатися, як можна визначити, чи є матеріал фейком.

За словами керівника відділу зв’язків з громадськістю Vodafone Україна Вікторії Рубан, проблема фейків стала особливо актуальною з появою соцмереж. В них новини пишуть ті, хто не є професійним журналістом. Такі автори не знають, як правильно працювати з джерелами інформації та як їх перевіряти на достовірність. Це стало особливо помітно під час конкурсу Tech Today Awards.

Зустріч експертів та журналістів проходила у «Театрі на Подолі» – цей заклад постраждав від фейкових новин щодо нього. Народний артист та директор цього театру Віталій Малахов розповів, що боротьба з фейками є складною задачею. Бо, з одного боку, на неправдиві новини якось треба відповідати. З іншого боку, фейки пишуть як раз для того, щоб втягнути жертву у нескінчені балачки. Будь-яка відповідь на фейк викликає нову фантазію.

Приклад свіжого фейку навела директор некомерційного фонду NDI Foundation Ольга Крупська. Вона продемонструвала ролик каналу «1+1» про фінансування української науки. Матеріал, за її словами, виглядав професійно та ніби був виконаний за стандартами якісної журналістики. Але, каже вона, журналісти чомусь у якості експерта з науки запросили людину, яка має досвід роботи районним прокурором міста Києва. Постає питання, говорить Крупська, чому він коментує, як треба керувати наукою.

Головний редактор видання «Українські новини» Дмитро Кузьмін дав кілька практичних порад читачам та глядачам як виявляти фейкові новини, а також як самому не стати героєм фейку:

  1. Журналістський та науковий матеріал повинні будуватися на фактах. Ці факти повинні підтверджувати джерела, які стосуються теми та компетентні у ній.
  2. Слова коментарів не повинні бути вирваними з контексту. Коментарі також повинні давати люди, які самі є вченими або працюють з ними.
  3. Матеріал повинен починатися з формулювання проблеми. Якщо замість цього в перщих реченнях стверджують якийсь факт, а далі його доводять – це ознаки маніпуляції.
  4. Перш, ніж дати інтерв’ю, треба подивитися на репутацію ЗМІ. Якщо воно помічене в маніпуляціях, тоді варто відмовитися.

 

Для боротьби з фейковими новинами про українську науку в нашій державі навіть започаткували асоціацію наукової журналістики. Перша її зустріч відбудеться 6 квітня в інституті зоології ім. Шмальгаузена.

А ось ще кілька практичних порад, які допоможуть вберегтися від фальшивих новин.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися