Японська дичина, поруч з якою самсунги та айфони «заздрять у куточку»: Fujitsu F-07C

Повноцінний комп’ютер з розміром як у смартфона майже завжди вбачався вершиною розвитку персональної електроніки. І на короткий час індустрія змогла її досягти в особі мобільника Fujitsu F-07C, а вже потім скотилася до безальтернативних iPhone та Samsung Galaxy.

Сучасні флагманські смартфони коштують добряче більше $1000, мають оперативної пам’яті більше, ніж у типового комп’ютера, але робити на такому телефоні щось відмінне від гортання сторінок соцмереж доволі незручно. Але так було не завжди, доводять японці. На короткий проміжок часу смартфон дійсно зміг стати на рівень комп’ютера.

Який би сьогодні у вас не був смартфон, редагування документів, активне дослідження глибин інтернету, ігри тощо виявляється зручнішим на настільних ПК та ноутбуках.

Це твердження доводить провал рекламної кампанії Apple What’s a Computer? (що таке комп’ютер), яка в 2017 році намагалася переконати юзерів, що iPad замінює комп’ютер. Рівень провальності цієї рекламної кампанії можна оцінити за тим фактом, що уже в 2018 році цю рекламу прибрали з офіційного сайту Apple.

Непридатність сучасних смартфонів для будь-якої роботи також доводить тиха смерть режиму Samsung Dex (Desktop eXperience) – Dex для Linux закрили в 2019, Dex для MacOS закрили в 2022 році. В цьому режимі телефон імітував комп’ютер, але згадайте, що ви знаєте про Dex? Компанія уже кілька років як перестала рекламувати доступність Dex у своїх флагманах і останнім офіційно сумісним з Dex є Galaxy S22.

Залізо сьогоденних смартфонів уже має достатню потужність для звичайних робочих задач, що сьогодні виконуються на комп’ютерах та ноутбуках. Основною проблемою сучасних смартфонів є їхня ОС, яка максимально обрізана та закрита, порівняно з Windows. Це стосується як Android, так iOS. Спробуйте на Android чи iOS запакувати чи розпакувати файли в архівах RAR або TAR. Чи може на Android чи iOS вам вдасться запустити повнофункціональний Word або Excel? А як щодо турнірів в Сounter-Strike?

Тому не дивно, що фанати намагаються запустити повноцінну Windows 10 та Windows 11 на смартфонах. Адже Microsoft навіть адаптувала Windows до процесорів ARM. Але проблема в тому, що виробники процесорів ARM роблять їх максимально закритими, не надаючи драйвери ентузіастам. Це одна з причин, чому ви не можете вільно встановити на свій смартфон будь-яку версію Android – проблема з драйверами.

Fujitsu F-07C – раніше таки було краще

Повноцінний комп’ютер з розміром як у смартфона майже завжди вбачався вершиною розвитку персональної електроніки. І на короткий час індустрія змогла її досягти в особі мобільника Fujitsu F-07C, а вже потім скотилася до безальтернативних iPhone та Samsung Galaxy.

Fujitsu LOOX F-07C вийшов у травні 2011 року і став найменшим комп’ютером з повноцінною настільною Windows. Можливо, цей титул і досі належить йому, адже цей комп’ютер у форматі смартфона важить 218 грамів.

Маючи розміри 125х61х19,8 мм, Fujitsu F-07C надавав повноцінну Windows 7 Home Premium. Така ж Windows могла стояти на вашому домашньому ПК або ноутбуці.

Комп’ютер працював на базі процесора Intel Atom Z600 1,2 ГГц, мав 1 ГБ оперативної пам’яті, 32 ГБ флеш-накопичувач (eMMC) та адаптер 802.11b/g/n Wi-Fi. Розширити пам’ять дозволяв слот microSDHC. Крім того, в оснащення входить камера роздільною здатністю 5 Мп з функціями автофокусування та розпізнавання облич, розташована на тильній стороні корпусу, та фронтальна VGA-камера для відеозв’язку.

Інформація відображалася на 4-дюймовому екрані 1024×600 пікселів. Для порівняння, випущений на півроку пізніше iPhone 4s мав екран 640х960 пікселів.

Як і багато інших цікавих, проривних та іноді дивних електронних девайсів, цей телефонокомп’ютер був випущений лише в Японії. І хоча його інтерфейс підтримує виключно японську мову, існує англомовна версія посібника користувача.

На момент анонсу девайс коштував $860.

Windows та Symbian одночасно

Як у 2011 році, так і зараз, процесори Intel слабо підходили для комунікаційних пристроїв. Адже чипи х86 досі залишаються переважно процесорами, без блоків для роботи з периферією. Щоб реалізувати вбудований стільниковий зв’язок у ноутбуці чи GPS на базі чипа x86 потрібно встановлювати додаткові компоненти. Процесори ARM мають вбудовані блоки для роботи з GSM, GPS, Wi-Fi, Bluetooth, дисплеями, камерами та іншою периферією – саме тому їх називають «система на чипі», SoC.

Оскільки у 2011 році у Microsoft лише замислювалися над адаптацією Windows до процесорів ARM (перші повідомлення про Windows на ARM з’явилися десь у 2016 році), для реалізації типових телефонних можливостей Fujitsu F-07C довелося отримати на борту інший процесор. Це був ARM-чип, користуватися яким можна було за допомогою Symbian.

Перемикання між Windows та Symbian майже миттєве – потрібно натиснути бокову клавішу.

Удвічі швидше в режимі настільного ПК

Fujitsu LOOX F-07C мав два режими продуктивності – як і більшість сучасних ноутбуків. При живленні від батарейки його процесор Intel Atom працював на частоті 600 МГц. Акумулятор ємністю 1400 мА*год (5,2 Вт*год) забезпечував до двох годин роботи. Для порівняння, типовий акумулятор сучасного смартфона має ємність близько 10 Вт*год.

Але процесор Fujitsu F-07C починав працювати удвічі швидше – на частоті 1200 МГц, – при живленні від розетки. Але для цього користувачеві потрібно було купувати спеціальну док-станцію.

Утім, користувач міг скористатися інструкцією від ентузіастів та розігнати процесор без підключення до док-станції. Але в такому режимі батарейка розряджалася навіть при підключеному зарядному кабелі, хоча й повільніше. Просто у той час USB Power Delivery ще “не завезли”, а звичайний microUSB не може видати потрібну потужність.

В док-станції був окремий роз’єм, який передавав потрібну потужність, а також у ній був ветилятор для охолодження процесора. Адже без охолодження будь-який процесор при активній роботі перегріється і тому навіть геймерські смартфони сьогодні мають активні кулери.

При роботі на частоті 600 МГц комп’ютеросмартфон Fujitsu F-07C показує 223 бали у бенчмарку PCMark 7.

При цьому за близько годину тестування корпус девайсу досягає 30 градусів Цельсію у кімнаті з температурою 19 градусів.

При живленні від батарейки та microUSB розігнаний до 1200 Мгц комп’ютеросмартфон Fujitsu F-07C показує 360 балів у бенчмарку PCMark 7.

При цьому за 1,5 години тестування корпус девайсу досягає близько 32 градусів Цельсію у цій же кімнаті.

Потужності Intel Atom цілком вистачає для запуску комп’ютерної гри Star Trek Voyager Elite Force 2001 року, хоча фреймрейт очевидно менше 30 fps:

Розібраний Fujitsu LOOX F-07C: дивимось на процесори Intel та ARM

Зазирнемо всередину цього комп’ютеросмартфона, щоб подивитися, як японські інженери реалізували підтримку Windows та Symbian в одному девайсі.

Цей пристрій містить кілька плат, і ось, як виглядає його основна материнська плата з обох боків:

Процесор Intel Atom Z600, який відповідає за роботу Windows 7, відшукати доволі легко і він за розміром як ніготь великого пальця руки:

А ось неназваний ARM-процесор, який відповідає за смартфонну частину та Symbian:

Над ним, схоже, знаходяться двачипи флеш-пам’яті Samsung по 16 ГБ кожен, що сукупно надає 32 ГБ вбудованого накопичувача:

Ще є чип від Toshiba, також схожий на флеш-пам’ять, але його призначення поки невідоме:

Світла мікросхема Atheros поруч, є компонентом Qualcomm і, схоже, відповідає за Wi-Fi:

А ось ця мікросхема Intel, схоже, є чипсетом для зв’язку Intel Atom з периферією (клавіатурою, USB, HDMI):

Цікава реалізація трекболу для керування курсором миші у Windows.

Коли користувач пальцем обертає кульку, вона при цьому обертає чотири циліндричних магніти. Показання з цих магнітів зчитуються відповідними датчиками магнітного поля, перетворюючи їх у рух курсора миші.

За матеріалами: Janus Cycle

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я