Вівторок, 25 Червня, 2024

Ровер Perseverance почне генерувати кисень на Марсі в лютому 2021 року

Уже наприкінці лютого 2021 року на Марсі повинен запрацювати ровер Perseverance, який проведе багато унікальних експериментів. Окрім запуску марсіанського гелікоптера цей дрон також почне реформувати атмосферу Марсу. Він генеруватиме кисень із наявного в атмосфері Червоної планети двоокису вуглецю.

Кисень використовуватимуть не лише для дихання. Цей елемент має стати першим етапом у виробництві палива для марсіанських ракет, які відправлятимуться на Землю. Завдяки цьому космічним мандрівникам не потрібно буде везти із собою паливо на зворотну дорогу додому, що здешевить космічний переліт та дозволить взяти більше корисного вантажу.

Атмосфера Марсу на 95% складається з CO2. Для виготовлення з нього кисню ровер Perseverance має інструмент Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE). Розмір цього приладу приблизно дорівнює тостеру. Спеціальний насос закачуватиме в камеру CO2 з атмосфери та електрохімічним способом розділятиме цей газ на елементи. Процес протікає при температурі близько 800 градусів Цельсія.

MOXIE розрахований на генерацію 10 грамів кисню на годину. Такої кількості, наприклад, достатньо для дихання невеликого собаки. Для генерації достатньої кількості кисню, щоб можна було отримати паливо для ракети, потрібна установка в 200 разів продуктивніша.

За два роки дії програми MOXIE планується запускати 10 разів. Це дозволить науковцям зрозуміти, скільки кисню можна отримувати в різні марсіанські пори року.

Нині дослідники працюють над повнорозмірною установкою MOXIE. Вона може важити близько 1000 кг.

Ровер Perseverance також має стати першим етапом у тривалій операції з доставки частини Марсу на Землю. NASA розкрила план, як привезе на Землю шматок Марсу.

Цікаво, що липень 2020 року (тоді запустили ровер Perseverance) став історичним періодом – протягом цього місяця відбулося масштабне відправлення місій на Марс. Китай запустив Tianwen-1 (23 липня), Об’єднані Арабські Емірати – місію Al-Amal (20 липня), США – ровер Perseverance (30 липня). Стільки запусків на цю планету в такий короткий час не спостерігалося ще ніколи. За останні 15 років усього запустили на Марс 8 ракет, з яких лише 7 виявилися успішними. Чому Червона планета раптом стала такою цікавою?

У найближчі роки планується відправити на Марс першу пілотовану місію, а згодом – створити стабільну колонію (Ілон Маск вже планує її юридичну незалежність від Землі). На шляху до іншої планети людей очікує непомітна смертельна небезпека – радіація глибокого космосу. Пліснява з Чорнобиля для колонії на Марсі може стати захистом від радіації.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися