Темна тема у Android: піклування про здоров’я чи про ресурс екрана?

Чорний текст на білому фоні сприймається на 26% краще проти світлого тексту на темному фоні

Коли сьогодні показують новий смартфон, однією з головних його фішок подається темна тема оформлення. Її презентують так, начебто це щось революційне. Особливо дивує акцент на комфортності темної теми для очей. Наприклад, маркетологи Samsung в описі нової оболонки своїх смартфонів One Ui так і пишуть: «Перемикайтеся вночі на темний режим. Ваші очі будуть вдячні вам». Спробуємо розібратися, чи дійсно вендори почали піклуватися про здоров’я користувачів, чи вони насправді хвилюються про щось інше.

Темні часи 2012-2014

«Ветерани Android» пам’ятають, що до 2014 року інтерфейс цієї ОС був у темному стилі, який називався Holo. Про широке впровадження цього стилю заговорили у січні 2012 року після публікації програмістом Android Framework Адамом Пауелом на офіційному блозі розробників Android статті «Holo Всюди».

Тема Holo Dark мала темний стиль і була обов’язковою для усіх гаджетів з Android 4.0 та вище. Офіційного пояснення, чому тема є темною немає, однак деякі експерти вважають, що це була спроба покращити автономність смартфонів. Наприклад, розробники чата Tapatalk відверто писали, що Holo допомагає зберегти заряд акумулятора.

У ті роки почали з’являтися перші смартфони з екранами OLED, які не мають загального фонового підсвічування, як LED. Натомість, кожен піксель OLED світиться окремо. Чим менше пікселів працюватиме, тим більше енергії можна заощадити. Чорний колір на такому екрані означає, що пікселі у відповідному регіоні вимкнені.

Апаратам з екранами AMOLED не вдалося захопити лідерство, і індустрія продовжила використовувати дисплеї LCD. На енергоспоживання таких панелей впливає лише рівень яскравості, і немає значення, яку картинку вони показують. Тому починаючи з Android 5 Lollipop інтерфейс смартфонів повернувся до світлих тонів оформлення.

Хоча тема Holo була темною, у ті часи не виникало масових публікацій на тему її користі для очей в темряві.

Що кажуть лікарі

Питання про користь для очей темної теми оформлення почали досліджувати майже відразу, як люди почали масово дивитися в монітори комп’ютерів.

Стаття 1980 року «Поліпшення зручності читання візуальних дисплейних блоків за рахунок реверсу контрасту» (Bauer, D., & Cavonius, C., R. (1980). Improving the legibility of visual display units through contrast reversal. In E. Grandjean, E. Vigliani (Eds.), Ergonomic Aspects of Visual Display Terminals (pp. 137-142)) стверджує, що людям з астигматизмом (близько 50% населення) складніше читати білий текст на чорному фоні, ніж чорний текст на білому фоні. Збільшений світловий потік білого фону змушує зіницю звужуватися сильніше, компенсуючи деформуючий ефект лінз. При читанні світлого тексту на темному фоні зіниця розширюється, щоб ухопити більше світла, і деформація лінзи створює більш розмите зображення на сітківці ока.

Науковці провели тестування і встановили, що чорний текст на білому фоні сприймається на 26% краще, якщо порівнянювати зі світлим текстом на темному фоні.

Рекомендації лікарів до сьогодні не змінилися: білий фон краще. Директор оптометричної лабораторії Університету Пасифік в США доктор медицини Джеймс Шіді радить тримати світлий фон з темним текстом. Він також рекомендує зробити мінімальний шрифт втричі більшим, ніж мінімальний, який ще можна читати на конкретному гаджеті.

Що кажуть дизайнери

Білий фон з темним текстом краще навіть з дизайнерської точки зору. Спільнота дизайнерів UXmovement в 2011 році опублікувала статтю «Коли використовувати білий текст на темному фоні». Рекомендація до дизайну інтерфейсу: «потрібно уникати використання білого тексту на темному фоні, щоб користувачам було простіше читати».

Темний фон з білими літерами змушує очі фіксуватися на тексті та напружуватися. Читання такого тексту є стресом для очей.

Причина напруження в тому, що слова білого кольору починають зливатися в один сукупний потік. Форма літер та слів спотворюється, їх важче розпізнати.

Про що дійсно турбуються виробники

Екрани OLED залишаються єдиним вибором індустрії смартфонів через те, що вони у кілька разів тонші проти LCD, які є «бутербродом» зі скла. Однак при цьому OLED та AMOLED мають кілька суттєвих недоліків, які є прикрими для вендорів.

Дисплеї OLED/AMOLED порушують встановлені в Україні норми щодо роботи з електронними гаджетами. Згідно з НПАОП 0.00-1.31-99, коефіцієнт пульсації не повинен перевищувати 5%. Так iPhone XS Max напружує очі користувача пульсацією 73,2%, Galaxy Note 9 – 104%, Huawei Mate 20 Pro – 116%. Лише екрани LCD не псують очі пульсацією, яка в найгірших випадках ледь перевищує 1%.

Пульсації OLED/AMOLED можна позбутися, встановивши 100% рівень яскравості. Однак це не рекомендують самі виробники, бо їм доведеться визнати низький ресурс цього типу екранів – у деяких випадках потрібно кілька тижнів. Хоча деяким уже довелося це визнати: у 2017 році Apple попередила, що AMOLED-экран iPhone X вигоряє і порекомендувала уникати максимальної яскравості та не тримати екран увімкненим тривалий час.

Темна тема оформлення також дозволить вендорам за рахунок очей користувачів покращити показники автономності екранів. У Google підрахували, що якщо в смартфоні яскравість виставлена на 100%, тоді темна тема оформлення дасть 60% економії. І на конференції Android Dev Summit 2018 розробники з Google повідомили аудиторії, що широке використання білого кольору в інтерфейсі Android і додатках – не найкращий вибір. А також, що варто витісняти світлі кольори на екранах темними.

1 коментар

  1. Задолбали уже со своей пульсацией , почему тогда у меня от ips уставали глаза , а от amoled я не чувствую никакой нагрузки ???

Comments are closed.