Товстий та худий Android: порівнюємо «в лоб» звичайну та Go-версію Android

Єдиним суттєвим недоліком Android Go є телефони, на які її встановлюють

Виробники продовжують випускати смартфони з 1 ГБ оперативної пам’яті, і хто б не казав «кому такі девайси потрібні», статистика свідчить про зворотне, кажуть у Google. І майже 50% таких ультрабюджетних пристроїв працюють на базі Android Go – спеціальної полегшеної версії Android. За щасливим збігом обставин у TechToday опинилися два смартфони на Android 8.1, один з яких працює на стандартній важкій версії, а другий – на полегшеній Go. Спробуємо «в лоб» порівняти ці два варіанти операційної системи, адже деякі користувачі стверджують, що на Android Go більш функціональними та швидшими є звичайні версії додатків.

Що таке Android Go

Android Go є полегшеною версією Android 8.1 із полегшеними додатками та сервісами. Ідея в тому, щоб продовжити продавати гаджети з 1 ГБ оперативної пам’яті та 8 ГБ флеш, яких вже давно замало для стандартних програм. Але такі гаджети є популярними в країнах, що розвиваються, де люди часто можуть відкладати лише по $5-10 на місяць на купівлю гаджета, згідно з дослідженням Global System Mobile Association.

За оцінками, на девайсах з Android Go додатки працюють у середньому на 15% швидше. Програми у Go-версії також займають вдвічі менше простору на диску. Окрім цього, у вбудованому браузері Chrome за замовчуванням увімкнена опція економії трафіку (заощаджує до 600 МБ на рік). Також Google Play виділяє додатки, які найкраще підійдуть до девайсів початкового рівня.

Уперше Android Go презентували разом з Android 8.1 у 2017 році. Перші смартфони з цією версією ОС почали з’являтися на початку 2018 року. Найбільші розробники мобільних процесорів – Qualcomm та MediaTek – висловили підтримку цій версії ОС.

Смартфони-учасники

Тестовими експонатами слугували смартфони Neffos C9 (TP707A) та Neffos C5 Plus (TP7031A) – обидва відносяться до нижнього цінового діапазону. Перший коштує близько 2800 грн, другий – майже 1700 грн. За додаткові 1000 грн Neffos C9 дає 2 ГБ оперативної пам’яті та 16 ГБ флеш. Ультрабюджетний C5 Plus пропонує 1 ГБ оперативної пам’яті та 8 ГБ флеш.

Серед інших характеристик Neffos C9 – екран 5,99 дюйма IPS, роздільна здатність 1440×720 точок (269 ppi). Процесор MTK6739WW (1,5 ГГц), камери на 13 та 8 мегапікселів, 3G та LTE, акумулятор на 3840 мА·год.

Neffos C5 Plus пропонує екран 5,34 дюйма TN, роздільна здатність 960×480 точок. Процесор Mediatek MT6580M (1,3 ГГц), камери 5 та 2 мегапікселі без автофокусу, підтримується лише 3G (немає 4G), акумулятор 2200 мА·год.

Android vs Android Go

Відрізнити звичайний Android від його полегшеної версії Go можна лише за наявністю додатків Google з позначкою Go, причому для більшості програм ця позначка міститься лише на їхній іконці: Assistant Go, Gmail Go, Google Go, Maps Go. Деякі програми Google взагалі не натякають, що вони Go: Google Play Маркет, Google Play Музика, Chrome, YouTube.

Однак, як і обіцяв Google, додатки для Android Go займають удвічі менше простору на диску. Наприклад, YouTube Go «важить» 54 МБ, а повнорозмірний – 128 МБ.

Повнорозмірний додаток пошуку Google займає 343 МБ, тоді як його Go-версія – 18 МБ.

Системний додаток «Сервіси Google Play», без якого неможлива робота багатьох додатків, месенджерів та ігор з Google Play, у Go-версії займає в 3,2 раза менше місця.

Деякі додатки для Go є просто ярликом для сайту. Наприклад, Maps Go відкриваються у Chrome, як звичайний веб-сайт. Тому не потрібно дивуватися, що на диску такі Go-карти займають усього 0,33 МБ, тоді як повноцінна версія «важить» 138 МБ.

Утім, це справедливо не для всіх, і деякі Go-додатки «важать» не менше від своїх повнорозмірних аналогів. Наприклад, Google Play Музика в версії Go займає 55,77 МБ, а в повній версії – 55,93 МБ.

Імовірно, саме через неможливість створити Go-випуски для всіх сервісів Google на Android Go деяких немає. Наприклад, відсутні Google Фото, Google Play Фільми, Google Диск, Google Duo. Ці додатки в Android Go необхідно завантажувати самостійно з Google Play

Продуктивність

Так, смартфони мають різне за потужністю залізо, але версію Go створювали саме для компенсації цієї різниці, щоб слабкі апарати демонстрували кращу продуктивність та швидкість роботи. Попередньо всі додатки були скинуті на дефолтний стан шляхом очищення кешу та пам’яті через налаштування Android. Обидва смартфони також працюють після свіжого перезавантаження. Ось порівняльні відео різних дій на Android 8.1 і Android Go.

Запуск ОС

Запуск Google Карти

Запуск Chrome

Запуск Gmail

Запуск додатка Google

Запуск YouTube

Висновки

Кілька днів потримавши в руках звичайний Android 8.1 та його полегшену модифікацію Android Go, особливих відмінностей у цих ОС не помічаєш. Так, Go-додатки від Google мають дещо інший інтерфейс, а деякі взагалі являють собою ярлик на веб-сайт. Однак в іншому ця ОС нічим помітним не вирізняється. Як на Android Go, так і на «товстому» Android 8.1 магазин Google Play не показує деякі додатки, наприклад, гру Asphalt 9. Обидві версії ОС добре виконують типові завдання: дзвінки, музика, YouTube, ігри, зйомка фото тощо.

Єдиним суттєвим недоліком Android Go є телефони, на які її встановлюють. Можна зрозуміти 1 ГБ оперативної пам’яті – вона коштує дорого. Але флеш-пам’ять коштує дійсно копійки: в магазинах у роздріб 32 ГБ швидкісного класу Class 10 UHS-1 коштує 120 грн. Важко уявити, наскільки дешево при оптовій закупівлі вендори отримують кожен гігабайт. При цьому різниця вартості між Neffos C5 Plus 8 ГБ та 16 ГБ складає 200 грн (1699 та 1899 грн відповідно). Для людей, які вибирають девайси ультрабюджетного рівня, кожна гривня на рахунку. Взявши смартфон з 8 ГБ флеш-пам’яті, вони отримають проблему, адже, хоча сама Android Go працює чудово та економно, додатки, особливо месенджери, не вміють економити. За тиждень-два крихітний диск такого смартфона переповниться кешованими даними, фото, відео. Це реальна проблема, якою Google почав займатися ще у 2018 році. Адже винним у гальмуванні та збоях гаджета в очах користувачів виявиться Android.