Права на ремонт не буде: постанову відкликали

Монопольний контроль за ремонтом дозволяє вендорам завищувати в кілька разів вартість комплектуючих.

Вендори усіляко блокують можливість ремонту гаджетів: заблоковані завантажувачі, відсутність інструментів, заборона продажів комплектуючих, заборона апгрейду апаратної частини, примус звертатися лише в офіційні ремонтні центри. Кілька місяців назад з’явилася примарна надія, що це може змінитися, і користувачі зможуть ремонтувати свої девайси. Однак днями лоббі вендорів змогло заблокувати цю ініціативу під назвою «Право на ремонт».

«Право на ремонт» – це законопроект, який хотіли запровадити у США. Події в технологічній галузі США є важливими, оскільки мають глобальний вплив. Наприклад, в 2013 році у США запропонували вбудувати в смартфони засоби проти крадіжок. Вкрадений апарат можна було віддалено заблокувати, і він перетворювався на пристрій, який залишається лише продати по запчастинам. В 2014 році штат Каліфорнія став першим, де законодавчо зобов’язали вендорів оснащувати такими засобами свої смартфони. І вже в перші півроку дії такого закону крадіжки смартфонів в деяких регіонах США знизилися до 40%. У Великобританії падіння склало до 50% порівняно з 2012 роком.

Гаджети не належать користувачам

Вендори усіляко намагаються переконати користувачів, що їхнє обладнання їм не належить. Виробник тракторів John Deere змусив фермерів підписати угоду, яка забороняє будь-який ремонт чи модифікацію обладнання. Ця угода також забороняє фермерам судитися з John Deere через втрачений врожай, прибуток, обладнання, здоров’я тощо, якщо причиною стала робота або збій у програмному забезпеченні. Apple відома тим, що усіляко намагається унеможливити користувачам та сервісним центрам ремонт своїх девайсів: вона лобіює відповідні закони, блокує роботу неофіційних комплектуючих та вводить процедури ремонту, без яких техніка не працюватиме і які доступні лише обраним.

«Право на ремонт» також подали у Каліфорнії, і він мав дозволити користувачам ремонтувати їхні гаджети усіма можливими способами. Однак вже за два місяці його відкликали. Вендори прикриваються турбуванням про приватність та безпеку. «Одним з наших найбільших хвилювань є потенційне послаблення приватності та безпеки різних електронних продуктів, – йдеться в офіційній заяві асоціації виробників, яка протистоїть цьому законопроекту. – З доступом до проприєтарних інструментів хакери можуть легше обійти захист». Представники Apple також сказали, що iPhone є надто складним для ремонту.

Відкликання законопроекту дозволяє продовжити боротьбу за право на ремонт. Так законопроект можна знову подати до розгляду, а якби він провалився у голосуванні, шансів більше не було.

Гроші понад усе

За риторикою про приватність та безпеку ховається проста правда: надприбутки. Монопольний контроль за ремонтом дозволяє вендорам завищувати в кілька разів вартість комплектуючих.

Так скандал із Apple щодо сповільнення iPhone показав, що компанія завищувала вартість заміни батареї. Користувачі платили по $79, але після скандалу компанія встановила цінник $29. Це реальна ціна – незалежні ремонтники брали за цю операцію приблизно $35.

Розпаяна оперативна пам’ять в ноутбуках також є результатом монополії на ремонт. Чіпи можна легко замінити, наростивши пам’ять, однак при цьому потрібно редагувати програмне забезпечення гаджета, що складно зробити без проприєтарних інструментів. При цьому Apple за оперативну пам’ять хоче у чотири рази більше, ніж вона коштує на ринку.

Неможливість зручно відремонтувати девайс призводить до того, що користувачам простіше викинути його та купити новий. Це також збільшує прибутки вендорів, хоча при цьому цілком робочі пристрої опиняються на смітнику, забруднюючи довкілля.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я