П’ятниця, 23 Лютого, 2024

Штучний інтелект шукає найкращий маршрут для марсоходів: у NASA просять допомогти в його навчанні

Інженери лабораторії NASA Jet Propulsion Laboratory хочуть уникнути повторення історії марсохода Spirit, 7-річну місію якого перервало те, що він застряг та не зміг вибратися. Також застрягали марсоходи Opportunity і Curiosity, які змогли продовжити рух. Щоб ровери не застрягали, їхній маршрут прокладатиме штучний інтелект SPOC (Soil Property and Object Classification). А навчити його відрізняти безпечну від небезпечної територій розробники прохають допомогти користувачів.

Завдання SPOC – створення візуальної мапи поверхні Марсу, яка полегшує команді інженерів прокладання маршруту для чергового ровера. SPOC уже працює, але він недостатньо якісно відрізняє твердий ґрунт від піщаного, де марсохід може застрягнути.

Розробники хочуть, щоб звичайні користувачі допомогли SPOC навчитися якісно автоматично розрізняти щільний ґрунт, великі камені, плоскі скельні породи і небезпечні піщані дюни.

«Ми сподіваємося, що алгоритм може стати достатньо точним, щоб робити інші завдання. Наприклад, передбачати ймовірність сковзання коліс марсохода на різних поверхнях», – кажуть розробники.

Прокладання наступного відрізка маршруту для марсохода Curiosity займає 4-5 годин і виконується віртуально. Геологи оцінюють небезпечність ландшафту (сковзання коліс, пошкодження коліс каменями, можливість застрягнути в піску). Саме тому перші 400 метрів Curiosity проїхав за два місяці восени 2012 року. До сьогодні він проїхав 22,39 км.

Також оцінюються тіні від найближчих схилів та гір – вони можуть завадити Curiosity правильно розраховувати дистанцію. Для цього він використовує візуальну одометрію. Ще інженери планують, як повинен розвернутися марсохід у кінці свого шляху, щоб мати стійкий зв’язок із Землею.

Коли віртуальне прокладання маршруту завершено, його конвертують у код, який відправляють марсоходу. Нині Марс вивчає Curiosity – найвідоміший космічний робот NASA. А вже у 2021 році на Марсі висадиться робот Perserverance із завданням ретельно вивчити Червону планету, зокрема, шукаючи місцеве життя та корисні ресурси. А ще він протестує перший марсіанський вертоліт та привезе шматок Марсу на Землю.

SPOC не замінить ручну працю фахівців при прокладанні маршрутів марсоходів, однак він дозволить значно зменшити потрібний на це час.

Волонтери можуть перейти на сайт AI4Mars, на якому потрібно проаналізувати понад 8000 відзнятих ровером Curiosity фотографій марсіанської поверхні. У майбутньому до них можуть додати знімки від Spirit та Opportunity. Також волонтери можуть допомогти перекласти інтерфейс сайту іншими мовами.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися